पूरै देश महामा-रीमा परेको छ । हरेक नागरिक को-रोना बाट जोगीने अनेक उपाय अपनाइरहेका छन् । व्यक्तिले सबै नियमहरू पालना गर्न थालेको छ, शारीरिक दूरी बनाउने देखि मास्क लगाएर को-रोना बाट बच्ने उपाय गरिरहेका छन् ।

यस्तो अवस्थामा यो महत्त्वपूर्ण छ कि हामी आफैं र आफ्नो शरीरलाई यति धेरै तयार गरौं कि को-रोना भए पनि, यो हल्का हुन सक्छ र हामी यसलाई सजीलै पार गर्न सक्छौं । यसको लागि, सबैभन्दा पहिले, हामीले हाम्रो फोक्सोको स्वास्थ्यलाई बलियो राख्नु पर्छ ।

फोक्सोले राम्रोसँग कार्य गर्दछ भने शरीरमा अक्सिजनको स्तर पनि सजिलै-सँग पुग्छ । यस्तो अवस्थामा फो-क्सोको विशेष ख्याल राख्नु धेरै महत्त्वपूर्ण हुन्छ । फो-क्सोलाई बलियो राख्नको लागि खानामा यि चीजहरू समावेश गर्न सकिन्छ:-

१) लसुन: लसुन एन्टिबा-योटिक, एन्टि-फंगल, एन्टि-भाइरल गुणहरूको साथसाथ क्याल्सियम, फास्फोरस, फलाम, भिटामिन जस्ता तत्त्वहरूले समृद्ध हुन्छ जुन फोक्सोलाई बलियो राख्न लाभदायक छ । बिहान, खाली पेटमा पानीको साथ २ देखि ३ लसुनको पाटी खाने गर्दा पनि लाभ मिल्छ । यसलाई रातमा पानीमा भिजाएर विहान खाली पेटमा खाँदा अझ बढी प्रभावकारी हुन्छ ।

२) बेसार: बेसारमा ऑक्सीडन्ट र एन्टी-इन्फ्लेमेटरी गुणहरू हुन्छन् । जसले तपाईंलाई कुनै पनि प्रकारको सं -क्रमण बाट बचाउँछ । यस्तो अवस्थामा सु-त्नु अघि तातो दुधमा वेसार राखेर सेवन गर्नुहोस् । गु- र्जो, दालचीनी, लसुन, अदुवा र तुलसीलाई वेसार मिसाएर काँडा बनाउनुहोस् । यसले तपाईंको रोग प्रतिरोधात्मक क्षमताको साथ साथै फोक्सो पनि बलियो बनाउनेछ।

३) तुलसी: तुलसी पातमा अधिक मात्रामा पोटेशि-यम, फलाम, क्लो-रोफिल म्याग्ने-शियम, क्या-रोटीन र भिटामिन सी हुन्छ जसले फोक्सोलाई स्वस्थ राख्न मद्दत गर्दछ । बिहान ४, ५ तुलसीका पातहरू चपाउनुहोस् । यस बाहेक, तपाईं आयुर्वे-दिक काँडा बनाएर पनि पिउन सक्नुहुन्छ ।

४) मह: महमा एन्टि-ब्याक्टेरियल गुणहरू हुन्छन् जसकाे सेवनले तपाईंको फोक्सो बलियो बनाउँछ । यस बाहेक, फोक्सोबाट वि-षा- क्त पदार्थ हटाउन बिहान तातो कागतीको पानीमा मह सेवन गरौं । यस बाहेक, तपाईं डेकोक्शनमा मह थपेर पिउन सक्नुहुन्छ।

५) निवारो: धेरै चमत्का-री तत्वहरू मध्य निवारो एक हो । यसमा भिटामिन ए, भिटामिन-सी, भिटामिन-के, पोटासियम, म्याग्नेशियम, कपर र आइरन जस्ता आवश्यक पोषकहरू हुन्छन् । यसको सेवनले फोक्सो बलियो हुन्छ र मु-टु पनि स्वस्थ रहन्छ।